Fatıma ismi için hazırladığımız videoda Fatıma ismi hakkında kısa bilgiler, Fatıma isminin anlamları, Fatıma isminin Kuran’da geçip geçmediği ve Fatıma isminin analizi hakkında bilgiler verdik. Fatıma videosunu izledikten sonra aşağıdaki bilgilere de tekrar göz atmanız faydalı olacaktır. Herkes video izlemeyi sevmeyebilir, bu yüzden videodaki bilgileri yazılı olarak da paylaşıyoruz.

Fatıma İsmi Hakkında Kısa Bilgiler

Kökeni: Arapça
Cinsiyeti: Kız
Türkiye’deki Fatıma Sayısı: 355000

Fatıma İsminin Anlamı Nedir?

  1.  Kesilmiş, ayrılmış. (Hz. Muhammed (saa): Allah kıyamette Fatıma ve Fatıma’nın soyundan gelenleri cehennem ateşinden ayırmış, kesmiştir.)
  2. Hz. Resulullah (saa) buyurdu ki; “Ey Fatıma! Seni neden Fatıma diye adlandırdım biliyor musunu? Dedim ki; Ya Resulallah neden böyle adlandırdınız? Buyurdu ki; Allah Teala kıyamet günü seni ve neslini cehhennem ateşinden uzaklaştıracaktır. (Seyyid Ahmed Zeyni Dahlan c.1 s.7)
  3. Hz. Ali (as): O’nun Fatıma diye adlandırılması, Allah’ın O’nu ve O’nu sevenleri ateşten uzaklaştırmış olduğu içindir. (Kenzül Ummal c.6 s.219)
  4. Hz. Muhammed’in (s.a.a.) ilk eşi Hz. Hatice’den (a.s) doğan kızının adı.

NOT: Fatma isminin anlamı “sütten kesilmiş kadın olarak” olarak geçer ancak hadiste de belirtildiği üzere “kendisi ve soyu cehennem ateşinden ayrılmış, kesilmiş olan” anlamındadır.

Fatıma İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

HAYIR, Fatıma ismi Kuran’ı Kerim’de geçmez.

Fatıma isminin Kuran’da geçtiğini düşünüyorsanız, yorum yaparak bizi bilgilendiriniz. Biz de tekrar inceleyerek yazıyı güncelleriz.

Fatıma İsminin Analizi Nedir?

F: Uysal, güvenilir
A: Atılgan-enerjik
T: Duygularını zor açabilen
I: Hassas
M: Ticarete yatkınlık
A: Atılgan-enerjik

NOT: Bu bir isim analizidir, karakter analizi değildir. İsmin karakter üzerinde etkisi olduğu söylenmektedir. Fakat yine de bütün Fatıma isimli kişiler için bu analiz doğru olmayabilir.

Fatıma isminin kader sayısı, Fatıma isminin diğer isimlerle uyum analizi, Fatıma isminin aşk testi, Fatıma ismi ile ilgili akrostiş şiirler ve daha fazlası için aşağıdaki linkte tıklamanız yeterlidir.

Bkz: Fatıma İsmi Hakkında Detaylı Bilgi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin