İsmail ismi için hazırladığımız videoda İsmail ismi hakkında kısa bilgiler, İsmail isminin anlamları, İsmail isminin Kuran’da geçip geçmediği ve İsmail isminin analizi hakkında bilgiler verdik. İsmail videosunu izledikten sonra aşağıdaki bilgilere de tekrar göz atmanız faydalı olacaktır. Herkes video izlemeyi sevmeyebilir, bu yüzden videodaki bilgileri yazılı olarak da paylaşıyoruz.

İsmail İsmi Hakkında Kısa Bilgiler

Kökeni: İbranice
Cinsiyeti: Erkek
Türkiye’deki İsmail Sayısı: 456000

İsmail İsminin Anlamı Nedir?

  1. Tanrı’yı işiten.
  2. Kuran-ı Kerim ve diğer kutsal kitaplarda adı geçen, İbrahim (as) Peygamberin oğlu olan peygamber.
  3. Hz. İbrahim (a.s.)’in oğlu. İbrahim (a.s.) O’nu Allah’a kurban olarak adamış ve sözünde durmak için harekete geçmiştir.Fakat Allah (c.c.) O’nu son anda Cebrail aracılığıyla durdurmuş ve bu imtihanı kazandığını bildirmiştir. İsmail (a.s.) Kur’an’da ismi geçen peygamberlerdendir ve babasıyla beraber Ka’be’yi inşa etmişlerdir.
  4. Kuran’da birçok ayette geçer. Örnek: Bakara 125 ve 127. ayetler.

İsmail İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

EVET, İsmail ismi Kuran’ı Kerim’de geçmektedir.

Örnek Ayetler: Bakara Suresi 125. Ayet, Ali İmran Suresi 84. Ayet, Enam Suresi 86. Ayet, Enbiya Suresi 85. Ayet.

İsmail isminin Kuran’da hangi ayetlerde ve ne şekilde geçtiğini detaylı bir şekilde öğrenmek için aşağıdaki linke tıklayarak Blog sayfamızı ziyaret edin.

Bkz: İsmail İsmi İle İlgili Ayetler ve Anlamları

İsmail İsminin Analizi Nedir?

İ: Kırılgan
S: Hayalperest
M: Ticarete yatkınlık
A: Atılgan-enerjik
İ: Kırılgan
L: Sanatsal yeteneğe sahip

NOT: Bu bir isim analizidir, karakter analizi değildir. İsmin karakter üzerinde etkisi olduğu söylenmektedir. Fakat yine de bütün İsmail isimli kişiler için bu analiz doğru olmayabilir.

İsmail isminin kader sayısı, İsmail isminin diğer isimlerle uyum analizi, İsmail isminin aşk testi, İsmail ismi ile ilgili akrostiş şiirler ve daha fazlası için aşağıdaki linkte tıklamanız yeterlidir.

Bkz: İsmail İsmi Hakkında Detaylı Bilgi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin